Select Page

Branches

The Society has seven branches covering all regions of the United Kingdom and Republic of Ireland. Each branch is represented on the Society Council and has its own committee which run a number of events such as flock competitions, sales, trips and other opportunities for the members.

Midlands and Eastern Counties Branch

Kevin O'Donoghue

Kevin O'Donoghue

Chair

Branch Committee Members

Secretary
To be confirmed
Contact Details:
Please contact Chair Kevin O’Donoghue¬†

Address: Moss Farm, Somerford Booths, Nr Congleton, Cheshire, CW12 2JU
M: 07594 562461
E: moss4@btinternet.com

 

Kevin O’Donoghue (Chair)
David Inman (Vice Chair)
Merrick Pinny (Council rep)
Sheila Eggleston
Norman Howl
Bruce Cook

 

 

Ray Woolway
Steven Buckley
Geoff Biddulph
Gail Jeffries
Harry Lyons
Tom Stocking

Northern Counties of England Branch

Clive Dowson

Clive Dowson

Chair

Branch Committee Contacts

Secretary
Liz Needham
Contact Details:
Address: Birkrigg Park Cottage, Stainton, Kendal, Cumbria. LA8 0DY
M: 07779 788 245
E: normansuffolks@gmail.com

Clive Dowson (Chair)
Graham Denby (Vice Chair)
Liz Needham (Secretary)
Mark Bulmer
Stephanie Ryder
Jimmy Irving
Lester Peel
Robert Percival
Geoff Riby

Geoffrey Richmond
George Riley
Glynis Soulsby
Jane Soulsby
Richard Stephenson
James Airey
Katie Brannen
Andrea Gardner
Robert Jenkinson
Michael Armstrong

Northern Ireland Branch

Patrick McVerry

Patrick McVerry

Chair

Branch Committee Members

Secretary
Orla Butler
Contact Details:
Address: 359 Cushendall Road, Rathkenny, Ballymena, Co Antrim, BT43 6BB.
M: 07841 117 252
T: 02821 758 510
E: orlabutle@gmail.com

Patrick McVerry (Chair)
Ben Lamb (Vice Chair)
Orla Butler (Secretary)
William Montgomery (Honorary Branch President)
Alistair Barkley
Joe Stewart (Council Rep)
Mark Priestley (Council Rep)
Martin Butler

David Duncan
Alistair Gault
Philip Gurney
Lesley Liggett
James McCullough
Anthony Patton
Ivan Porter
Hunter Stewart

Stephen Sufferin

Jason Watson

Scottish Area Branch

Ron Greig

Ron Greig

Chair

Branch Committee Members

Secretary
Heather Pritchard
Contact Details:
Address: c/o Pedigree Livestock Services, Holme House, Dale, Ainstable, Carlisle CA4 9RH
M: 07714 761 311
E: info@pedigreelivestockservices.co.uk

 

 

Ron Greig (Chair)
Helen Goldie (Vice Chair)
Pat Machray
David Miskelly
Iain Barbour
Jim Cannon
Stewart Craft
Stewart Lathangie
James Scott
Melvin Stuart
James Wallace

South East Area Branch

Tom Blunt

Tom Blunt

Chair

Branch Committee Members

Secretary
Matt Legge
Contact Details:
Address: Duxmore Barns, Mersley Downs Road, Downend,
Newport, Isle of Wight PO30 2JQ.
M: 07710 493 534
E: mjlfarming@gmail.com

Tom Blunt (Chair)
Matt Legge (Secretary)
Diana Lindon
Paddy Margham
Allan King
Simon Cobden
Hattie Cobden
Malcolm Stevens

Western Area Branch

Paul Fletcher

Paul Fletcher

Chair

Branch Committee Members

Secretary
Lyndon H Trumper
Contact Details:
Address: J Straker Chadwick & Sons, Market Street Chambers,
Abergavenny, Monmouthshire, NP7 5SD.
T: 01873 852 624
E: lyndon@strakerchadwick.co.uk

Paul Fletcher (Chair)
Lyndon H Trumper (Secretary)
Nigel Towns
Michael Weaver
D J Farr
C J Holmes
W Jones
H Roberts
V Samuel
M A Evans
D Harvey
A Reed
A Evans

Contact

Suffolk Sheep Society Ltd
Fenaghy Road
Galgorm, Ballymena
Co. Antrim
BT42 1FL

Phone: +44 (0) 28 2563 2342

Chief Exec: barrieturner@suffolksheep.org
Accounts: accounts@suffolksheep.org
Enquiries: enquiries@suffolksheep.org

A company Limited by Guarantee, no. 22684
© Suffolk Sheep Society Ltd :: Charity No: 211348 :: OSCR No. SC043459
Public Privacy Policy

An MCC Site